فلنج پلی اتیلن

فلنج پلی اتیلن

انواع فلنج ها و کاربرد آنها

به طور کلی با توجه به کاربرد لوله های پلی اتیلن انواع مختلفی از فلنج ها در اتصالات خطوط لوله ها به کار می رود. با انواع مختلف فلنج ها که در زیر به بعضی از مهم ترین آن ها اشاره کردیم آشنا شوید.

فلنج پلی اتیلن :

فلنج پلی اتیلن و فلنج جوشی پلی اتیلن در انواع سایزها و فشارهای بر پایه اتمسفر با مواد PE80,PE100 . فلنچ جوشی پایه کوتاه و پایه بلند در سایزهای مختلف است .این نوع فلنج های پلی اتیلن نیز بصورت جفت وجود دارد و همانند فلنج نر و ماده بوده با این تفاوت که قطر داخلی زبانه و شیار تا سوراخ رینگ فولادی(مسیر جریان) ادامه ندارد و بنابراین لایی واشر(gasket) را روی قطر داخلی و خارجی خود نگه می دارد و همین باعث می شود لایی واشر (gasket) از خوردگی و فرسودگی محفوظ بماند.در فلنج های جوشی پلی اتیلن سطح فلنج که درمقابل فلنج دیگر قرارگرفته و برفلنج پلی اتیلن روی آن لایی قرار داده می شود نسبت به سطح کلی فلنج برجسته تر ساخته می شود .

بر اساس استاندارد مقدار برجستگی فلنج درتمام سایز ها متغیر میباشد.

 

فلنج  گلودار جوشی :

فلنج های گلودار جوشی از پرکاربردترین فلنج ها در صنعت می باشند که به خاطر شکل ظاهریشان به آسانی قابل تشخیص هستند. آنها از یک ناف مخروطی شکل ساخته شده اند. درون بخش مخروطی شکل آن ها به گونه ای ماشین کاری شده است که با قطر داخلی لوله های پلی اتیلن و یا اتصالات دیگر برابر باشد تا به طور کامل منطبق و جفت شود در این صورت این  فلنج ها می توانند فشار بیشتری را تحمل کنند و  همچنین در دماهای مختلف کارایی بهتری داشته باشند.

فلنج گلودار جوشی شامل دو نوع معمولی و بلند است که هر دوی آنها از ضخامت قابل قبولی بر خوردار هستند و باعث می شود در تنش های برشی و ارتعاشی به خوبی کارایی داشته باشد. در واقع بخش مخروطی شکل گردن فلنج که با نزدیک شدن به لوله ضخامت آن کم می شود موجب تقویت فلنج می شود و در هنگام تنش زدایی و جوش با حتی اشعه ایکس و گاما صفحه فلنج از حرارت دور مانده و به آن صدمه ای وارد نمی شود. اتصال این نوع فلنج ها با لوله های پلی اتیلن به صورت لب به لب یا همان بات فیوژن است.

 

فلنج لبه دار :

فلنج های لبه دار به فلنج های معمولی  شباهت بسیار زیادی دارد که در آن لایه پایينی وجود نداشته و این فلنج با سيال تماس ندارد و هزینه آن از فلنج گلودار جوشی در حدود یک سوم بيشتر است ولی مقاومت در برابر خستگی آن تنها یک دهم فلنج گلودار است. از این  نوع فلنج برای لوله های جدار ضخیم و یا جدار نازک استفاده نمی شود .

در واقع این نوع فلنج یک فلنج معمولی است که بر روی لوله لبه برگشته در حال چرخش است و طریقه این چرخش به این صورت است که لوله ای که دارای لبه برگشته می باشد بر روی صفحه فلنج قرار گرفته و انتهای آن با لوله ، جوشکاری لب به لب می گردد. به این علت که فلنج روی لوله در حال چرخش می باشد نصب این فلنج در مقایسه با فلنج روکار ساده تر است و تراز کردن پیچ ها و همچنین موازنه سازی آن راحت تر انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *