انواع لاستیک PTFE

تفلون PTFE درسال 1938 به طور تصادفی کشف شد. این ماده پلیمری (بسپاری) درسال 1944 بانام تجاری تفلون به ثبت رسید. تفلون PTFE پایین ترین ضریب سایش را دربین تمامی مواد دارد.

 تفلون PTFE یاهمان پلی تترا فلئور اتیلن از زنجیره ی اصلی کربن که به هر کربن ان دو اتم فلئور متصل شده است تشکیل می شود. از ویژگی های دیگر تفلون PTFE می توان به مقاومت به حرارت از 280-400 درجه سانتی گراد مقاومت بسیارعالی در برابر اسیدها و بازهای قوی ضربه پذیری نسبتا بالا مقاومت کششی عالی و سطحی نچسب و غیر رسمی را نام برد.

آشنائي با خواص تفلون PTFE  و كاربرد مؤثر آن در صنايع مختلف

صنعت مدرن با مشكلات جدي در زمينه واشر و همچنين كاربردهاي قابل توجه در زمينه محورهاي چرخنده شيرهاي برقي، نيروگاههاي حرارتي، صنايع غذايي و كارخانه هاي توليد شكر مواجه خواهد شد. به ويژه اگر تكنولوژي بالايي در زمينه توليد به كار گرفته شده باشد، موثرترين ماده، استفاده از تركيبات PTFE خواهد بود.

پلي تترا فلوئور اتيلن پليمري با وزن ملكولي بسيار بالاست. اين مولكول از اتمهاي فلوئوروكربن تشكيل شده است كه با پيوندهاي بسيار محكم به يكديگر متصلند. اين مولكول كه با علامت اختصاري PTFE مشخص مي شود ملكولي بسيار سخت است كه كاربرد آن با توجه به خواص پلاستيكي بسيار زياد آن توصيه مي شود.

كاربردهاي بسيار وسيع آن در پهنه صنعت و استفاده در موارد خاص اهميت ويژه اي به اين ماده داده است. ذيلا به برخي از مشخصات كاربردي اين ماده اشاره مي شود:

– مقاومت درحرارت بالا (327 درجه سانتيگراد)        

– مقاومت بالا در مقابل عوامل شيميائي و حلالها       

– مقاومت در برابر چسبندگي

– خواص دي الكتريك بالا (عايق در زمينه الكتريسته)

– ضريب اصطكاك پايين

– غيرسمي بودن                   توضیحات بیشتر:لاستیک PTFE

تفلونPTFE پي تي اف اي عموما به عنوان يك پليمر ترموپلاستيك در دماي حدود 327 درجه منظور مي شود كه در اين درجه حرارت با حفظ شكل كريستالي و حالت خميري شكل آن شرايط مناسبي را براي ساخت قطعات با تكنيكهاي خاص بوجود مي آورد. بايستي در نظر داشت كه تهيه قطعات مورد نياز در شرايط ذكر شده بستگي به فرايندهاي حرارت توليد دارد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *