تاریخچه لاستیک NBR

لاستیک NBR کوپلیمریزاسیون اکریلونیتریل-بوتادین برای اولین بار در سال 1930 توسط E.Tschunkur  و E.Konard انجام شد.لاستیک NBR در سال 1934 در لورکوزن آلمان به تولید انبوه رسید. در ایالات متحده نیز در سال 1936 تحقیقات گسترده ای برای ساخت این پلیمر انجام پذیرفت و در ژانویه سال 1939 شرکت بی.اف.گودریچ کائوچوی نیتریل را با ظرفیت 250 پوند در سال و در سال 1940 شرکت گودیر کائوچوی نیتریل را تحت عنوان کمیگام(Chemigum) تولید نمود. کائوچوهای ولکانیز شده لاستیک NBR خواص خوبی در برابر روغنها ، سوختها و مواد شیمیایی ایجاد می کند که این امر موجب آن شد که میزان مصرف این کائوچو به طور چشم گیری رشد کند. در سال 1983 تولید جهانی آن به 115 هزارتن بالغ گشت،در سال1985 ظرفیت تولید جهانی لاستیک  NBR در حدود 0.508 میلیون تن بوده که 4.1 درصد از کل ظرفیت تولید الاستومرهای مصنوعی را داشته است و در سال 2005 نیز مصرف جهانی لاستیک NBR به 368000 متریک تن رسید.

مشخصات اصلی NBR

مقاومت در برابر روغن،مواد سوختنی و گریسها

فرآیند پذیری خوب

تنوع سیستمهای پخت

مقاومت عالی در برابر هوای داغ

مانایی فشار کم

مقاومت سایشی زیاد

نفوذپذیری کم در برابر گازها

خواص و کاربردهای لاستیک NBR

اکریلو نیتریل بوتادین NBR / لاستیک نیتریل عموما به عنوان یک ماده مفید و قابل اعتماد در تولید قطعات لاستیکی اتومبیل و صنایع دیگر مطرح شده است.با انتخاب یک لاستیک(بوتادین) با مقدار مناسب اکریلونیتریل در یک توازن میتوان لاستیکیNBR ایجاد کرد که در گستره وسیعی از کاربردها از قبیل نواحی نیاز به مقاومت در برابر روغن،سوخت و مواد شیمیایی استفاده شود. هنگامی که لاستیک NBR با فیلرهای تقویت کننده ترکیب می شود،آمیزه ولکانیز شده دارای خواص بسیار عالی خواهد بود و استحکام کششی بهینه بیش از 25 Mpa در سختی 70-80 Shore A بدست می آید.

به طور کلی لاستیکNBR می تواند در طیف وسیعی از نظر سختی در محدوده 20 Shore A تا ابونیت فرموله شود.  همچنین،خواص مکانیکی آمیزه های ولکانیزشده ی این الاستومر به مقدار قابل توجهی به درجه حرارت ولکانیزاسیون بستگی دارد.با یک فرمولاسیون مناسب و شرایط  ولکانیزاسیون بهینه ممکن است آمیزه ای با مانایی فشاری بسیار کم فراهم شود.خواص الاستیکی آمیزه ولکانیز شده ی نرم نشده به مقدار قابل توجهی به گونه ی NBR بستگی دارد. مقاومت سایشی آمیزه های NBR ولکانیز شده به فیلرهای نیمه تقویت کننده  فرموله شده اند حدود 30 درصد بهتر از آمیزه های NR و15 درصد از آمیزه های SBR می باشد;لینک

خواص Nitrle Butadiene Rubber
استحکام فیزیکی عالی
مقاومت در برابر پرتو خورشید و اشعه ماورا بنفش متوسط الی خوب
مقاومت در آتش متوسط الی خوب
مقاومت در برابر روغن ها و مواد شیمیایی و بنزین بسیار خوب
مقاومت در برابر جذب بخار آب بین 7000 تا 10000
رنگ سیاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *